Dabatay / Podróże / Ubezpieczenie podczas zagranicznej wyprawy – czy warto wykupywać?
Ubezpieczenie podczas zagranicznej wyprawy – czy warto wykupywać?

Kwestia ubezpieczenia turystycznego to jeden z elementów przygotowania do zagranicznej podróży, o którym Polacy coraz częściej pamiętają. Dlaczego warto z niego skorzystać? 

Globalna pandemia koronawirusa

Podobnie jak w przypadku innych aspektów życia codziennego, tak i w kwestii podróży pandemia COVID-19 zmieniła dotychczasowe podejście. Odwoływane loty, niespełnione wymagania pandemiczne, anulacja rezerwacji przez hotel, paszporty covidowe, nakaz kwarantanny czy regularne testy na koronawirusa sprawiły, że możliwości odbycia zagranicznej wycieczki znacznie się utrudniły.

Okazało się, że więcej elementów może pójść niezgodnie z planem, dlatego warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Wymagania i restrykcje, jakie zaczęły się pojawiać w poszczególnych krajach oraz w samych biurach podróży, sprawiły, że podróżujący chętniej wykupywali ubezpieczenie turystyczne, które w razie problemów ułatwiało dostęp do nowego hotelu, wyżywienia, badań medycznych oraz zapewniały bezpieczny powrót do domu. Oczywiście nie wszyscy turyści poznali możliwości ubezpieczeń podróży przy okazji pandemii, jednak jej globalny charakter zdecydowanie przyczynił się do wzrostu zainteresowania tym tematem.

Jak działa ubezpieczenie podróży?

Polisa na konkretny wyjazd zagraniczny działa na podobnej zasadzie jak ubezpieczenie na życie w kraju zamieszkania. Podstawowa różnica to czas, w którym działa ubezpieczenie. Polisa turystyczna obejmuje jedynie okres wyjazdu z kraju i ma zadanie zabezpieczyć podróżującego przed różnego rodzajami dodatkowymi kosztami wynikającymi z sytuacji losowych. Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie opieki medycznej. Choć obywatele Unii Europejskiej mają do dyspozycji bezpłatną kartę EKUZ, to znajdujące się na niej świadczenia obejmują tylko koszty leczenia, które w kraju zamieszkania są bezpłatne.

Co więcej, karta ta najczęściej nie pokrywa kosztów ratownictwa i pozwala na korzystanie tylko z publicznych placówek medycznych. Koszty opieki medycznej za granicą bywają znacznie wyższe niż w polskich placówkach, dlatego warto zadbać o prywatne ubezpieczenie turystyczne. Dodatkowo polisa powinna obejmować także takie kwestie jak transport zwłok, zwrot kosztów szkód poniesionych w trakcie podróży, assistance samochodowe, ubezpieczenie bagażu oraz lotu, kwaterunek i wyżywienie czy transport medyczny do kraju.

Jak wybrać polisę?

Kwestia ceny i pakietu ubezpieczenia turystycznego uzależniona jest od kilku czynników. Z tego powodu, wybierając polisę zabezpieczającą wyjazd zagraniczny, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów polis turystycznych. Do oszacowania najkorzystniejszej oferty niezbędne będzie podanie informacji dotyczących celu podróży, liczby podróżujących, długości wycieczki, wieku i stanu zdrowia osób wyjeżdżających oraz miejsca stałego pobytu. Po udostępnieniu tych danych system automatycznie wyszukuje najkorzystniejsze oferty od różnych agencji ubezpieczeniowych i pozwala na łatwe odnalezienie idealnego pakietu, który zabezpieczy wakacje całej rodziny.

Zdj. główne: Natalya Zaritskaya/unsplash.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.