Jak ubierać się na jogging jesienią?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zmiana temperatury to nie tylko większe fizyczne wyzwanie dla biegacza, ale także czas na zmianę garderoby sportowej. Jak prawidłowo zadbać o odpowiednią temperaturę ciała podczas jesiennego treningu? 

Zasada trzech warstw

Bez względu na to, czy w planie treningowym jest lekki rozruch, czy intensywny kilkunastokilometrowy bieg, należy zadbać o odpowiedni ubiór. Mała intensywność ćwiczeń prowadzi do szybszego wychłodzenia, dlatego widząc jesienią biegacza w krótkim rękawku, można z łatwością ocenić, że jego trening jest bardzo intensywny.

Nie zmienia to jednak faktu, że pod takim T-shirtem znajduje się dodatkowa warstwa chroniąca go przed wychłodzeniem. Właśnie z tego powodu wśród biegaczy można spotkać się z popularną zasadą trzech warstw. Według tego założenia ubranie treningowe powinno obejmować kilka warstw, tak by temperatura ciała zatrzymywała się między nimi. W upalne dni wystarczy jedna warstwa garderoby. Gdy temperatura spada do kilku stopni Celsjusza, biegacz powinien wyposażyć się w dwie warstwy. Jesienią oraz zimą, gdy aura nie rozpieszcza, a temperatura zaczyna spadać poniżej zera lub jest w jego okolicach, konieczne jest ubranie trzech warstw. Każda z nich pomaga zabezpieczyć organizm przed utratą ciepła i zapobiec hipotermii.

Pierwsza warstwa

Warstwa numer jeden to bielizna czy ubranie, które przylega bezpośrednio do ciała. Warstwa ta ma zapewnić skórze oddech, a także odprowadzać pot. Podczas wysiłku fizycznego, szczególnie jesienią lub zimą, uczucie suchości jest kluczowe dla zachowania właściwej temperatury całego ciała.

Odprowadzanie wilgoci ma także znaczący wpływ na komfort podczas treningu. Specjaliści wskazują, że przy niskich temperaturach następuje skurcz naczyń krwionośnych, co prowadzi do utraty ciepła. Przy temperaturze około 5 stopni Celsjusza efekt ten jest dwukrotnie silniejszy. Z tego właśnie względu należy na sezon jesienno-zimowy wyposażyć się w bieliznę termiczną lub odzież, która jest wykonana z materiału odprowadzającego wilgoć i zapewniającego prawidłową termoregulację.

Druga warstwa

Kolejnym elementem jest warstwa izolacyjna czy popularnie nazywana docieplającą. Jest ona kluczowa podczas niskich temperatur, szczególnie zimą. Jej zadaniem jest zatrzymanie wytworzonego ciepła organizmu i nieprzepuszczanie go na zewnątrz. W tym celu najlepiej sprawdzą się specjalne ubrania termoaktywne wykonane z materiału zatrzymującego ciepło ciała. Przy wyborze tego typu stroju warto zwrócić uwagę na to, by nie ograniczał ruchów, rozciągał się i dopasowywał do ułożenia ciała.

Trzecia warstwa

Ostatnim elementem jest warstwa odzieży wierzchniej, która chroni ciało przed wiatrem, deszczem czy opadami śniegu. W cieplejsze dni część biegaczy decyduje się na ubranie trzeciej warstwy bezpośrednio na termoaktywny strój, jednak podczas zimowych treningów niezbędne są wszystkie trzy warstwy. Do treningu warto zakupić specjalną kurtkę przeznaczoną do sportu. Dzięki temu nieprzemakalny materiał będzie nie tylko odprowadzał wodę, zatrzymywał temperaturę ciała, ale także nie ograniczy swobodnych ruchów podczas intensywnych ćwiczeń.

Zdj. główne: Gemilang Sinuyudhan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*