Przedawkowanie wody – czym się objawia i jakie ma konsekwencje?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć częściej mówi się o negatywnych skutkach odwodnienia, to równie groźne dla organizmu może być przedawkowanie wody. 

Zagrożenie nie tylko dla sportowców

Osoby dbające o swoje zdrowie i dobrą kondycję fizyczną doskonale wiedzą, że każdego dnia powinni przyjmować około 1,5 do 2,5 litra wody w przypadku kobiet i maksymalnie 3,7 litra dla mężczyzn. Ilość ta jest optymalna i pomaga odżywić organizm w bezpieczny sposób.

Na przedawkowanie wody są jednak najczęściej narażeni zawodnicy, którzy zajmują się sportem wyczynowym, w szczególności maratończycy, piłkarze czy długodystansowi biegacze. Na ilość przyjmowanej wody wpływają warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, takie jak wysoka temperatura i poziom wilgotności.

Głośnym przypadkiem pokazującym, jak dużym zagrożeniem może być zbyt duża ilość przyjętej wody, jest 40-letnia Brytyjka, która w ciągu 2 godzin wypiła około 4 litrów wody, licząc na to, że szybko zrzuci kilka zbędnych kilogramów. Skutkami jej działania było wypłukanie z organizmu sodu, chlorku i minerałów, niewydolność nerek, zapaść, śpiączka, obrzęk mózgu i ostatecznie zgon. Symptomy wskazujące na przedawkowania wody można jednak rozpoznać wcześniej.

Objawy przedawkowania wody

Nazywany inaczej przewodnieniem hipotonicznym proces odnosi się do zbyt dużej ilości wody w organizmie, której nerki nie są w stanie przefiltrować. Rozrzedza się także krew, tym samym spada poziom czerwonych krwinek, a chlor i sód są wypłukiwane z obiegu. Jeśli poziom sodu spadnie poniżej 135 mmol/l to organizm zaczyna znajdować się w stanie hiponatremii, w następstwie której zaczynają puchnąć komórki. To prowadzi do poważnych uszkodzeń.

Pierwsze sygnały, jakie wysyła organizm ze zbyt wysokim poziomem nawodnienia to osłabienie, mdłości, bezmocz, brak apetytu, wymioty, drgawki, jasny lub bezbarwny kolor moczu, ból głowy, opuchlizna, skurcze mięśni, wzrost ciśnienia tętniczego czy zwolnienie akcji serca.

Szybkie działanie może zapobiec wystąpieniu śpiączki, uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego, kwasicy, a nawet śmierci. W przypadku rozpoznania przedawkowania wody należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub udać się do szpitala, tak by specjaliści mogli szybko uzupełnić braki w minerałach i zmniejszyć ilość wody w organizmie.

Jak bezpiecznie dbać o prawidłowy poziom nawodnienia?

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest monitorowanie reakcji organizmu na przyjmowanie wody. Szczególnie w upalne miesiące zapotrzebowanie organizmu na płyny jest znacznie większe niż zazwyczaj, dlatego po wypiciu kolejnego litra wody warto kontrolować swoje samopoczucie, obserwować reakcje organizmu i w razie potrzeby szybko reagować na występujące objawy.

Szacując liczbę przyjętych litrów płynów należy, oprócz zalecanych przez ekspertów norm, wliczać nie tylko wodę, ale także wszystkie napoje przyjmowane w trakcie dnia, takie jak kawa, herbata czy zupa. Poziom wody w organizmie mogą także podnosić owoce, dlatego warto dbać o niełączenie ich z dużą dawką płynów.

Specjaliści podkreślają, że w czasie silnych upałów i podczas intensywnego wysiłku fizycznego zapotrzebowanie organizmu, a także sam limit przyjmowanych płynów ulega podwyższeniu, dlatego w czasie doby kobiety mogą bezpiecznie wypić ponad 3 litry wody, a mężczyźni ponad 4 litry płynów.

Zdjęcie główne: MART PRODUCTION/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*