Z cyklu: „Gwiazdy pop”. Billie Eilish – artystka, która płynie pod prąd

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Billie Eilish to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych artystek młodego pokolenia. Obok muzycznego talentu i sukcesów na scenie piosenkarka prezentuje też niebanalne podejście do życia i styl. Co wyróżnia Billie spośród innych gwiazd?

Amerykańska artystka zwraca uwagę charakterystycznym stylem, zdecydowanie odstającym od standardów branży muzycznej. Jej image nie przypomina większości młodych piosenkarek, a utwory często poruszają trudne problemy i przeżycia, z którymi zmaga się zarówno ona sama, jak i wiele młodych osób z jej pokolenia. Czy oprócz talentu muzycznego to właśnie otwartość i szczerość sprawiły, że zyskała tak ogromne uznanie wśród fanów?

Sukces za sukcesem

Kariera Billie Eilish rozwija się w zawrotnym tempie. Debiutancki album amerykańskiej artystki „When We Fall Asleep, Where Do We Go?” wydany w 2019 roku zdobył status podwójnie platynowej płyty w USA. Jako 18-latka Eilish została najmłodszą piosenkarką nominowaną do Grammy, a rok później, również jako najmłodsza artystka, zaśpiewała piosenkę „No Time To Die” do najnowszego filmu o agencie 007. W tym roku sięgnęła kolejnego szczytu, otrzymując od Akademii Filmowej Oscara za wykonanie wyżej wymienionego utworu. Jakie jeszcze sukcesy czekają na Billie Eilish?

Oryginalny styl Billie Eilish

Mimo że jest młoda i może pochwalić się urodą, Billie preferuje obszerne ubrania, punkowe dodatki i nieład na głowie. Jej stylizacje nie są przypadkowe. Artystka nie chce być seksualizowana, a modę wykorzystuje do tego, by chronić siebie i swoje ciało. W wywiadzie dla Teen Vogue zapytana o swoje luźne ubrania odpowiedziała:

Nikt nie może powiedzieć: „ona jest szczupła”, „ona nie jest szczupła”, „ona ma płaski tyłek”, „ona ma gruby tyłek”. Nikt nie może tego powiedzieć, bo tego nie wie.

Wielu fanów docenia to u piosenkarki, wyrażając w mediach społecznościowych poparcie dla jej podejścia i utożsamiając się z nim. Swoją postawą Eilish wskazuje m.in. na istniejący we współczesnym społeczeństwie problem bodyshamingu.

Nauka w domu, chór i inspiracje

Billie Eilish Pirate Baird O’Connell – bo to jej pełne imię – nie chodziła do szkoły. Zarówno ona, jak i jej starszy brat Finneas byli edukowani w domu przez swoich rodziców. W wieku 8 lat Billie dołączyła do dziecięcego chóru, gdzie, jak sama twierdzi, nauczyła się poprawnego śpiewu. Podstaw muzyki nauczyli ją rodzice oraz brat, który miał własny zespół. Swoje pierwsze teksty Eilish zaczęła pisać w wieku 11 lat.

Pierwszą opublikowaną przez Billie w serwisie SoundCloud piosenką było „Ocean Eyes”. Był to moment, kiedy menedżer jej brata zwrócił uwagę na ogromny potencjał Eilish i pomógł jej dostać się do agencji talentów A&R. Następnie rozpoczęła się jej współpraca z firmą Chanel. Przyznaje, że jej muzyczne inspiracje to m.in. The Beatles, Lana Del Ray, Green Day, Avril Lavigne i Justin Biber.

Choroba, z którą zmaga się gwiazda

W teledyskach do jej piosenek można zauważyć nietypowe ruchy i tiki. Billie Eilish w pewnym momencie powiedziała o tym, że cierpi na zespół Tourette’a – wrodzone zaburzenie neurologiczne, które powoduje mimowolne tiki ruchowe i głosowe. Choroba ta często spotyka się z niezrozumieniem ze strony społeczeństwa. Billie otwarcie przyznaje, że cały czas uczy się coraz lepiej ją kontrolować.

Zdjęcie główne: Cezar Sampaio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*